EEA-GA1H2R2B
Mfr.Part #
EEA-GA1H2R2B
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
27.9mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
2.2μF
Termination :
Radial
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.10
Diameter :
4mm
Height :
7mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Ripple Current :
18mA
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
3μA
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
EEA-GA1H2R2B
Panasonic EEA-GA1H2R2B
GA 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 18mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can