EEA-GA1C150H
Mfr.Part #
EEA-GA1C150H
Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
15μF
Leakage Current :
3μA
Tan Delta :
0.18
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
4mm
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
33mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
7mm
Ripple Current :
33mA
Ripple Current @ High Frequency :
51.15mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Datasheets
EEA-GA1C150H
Panasonic EEA-GA1C150H
GA 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 33mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can