EEA-GA1C101H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEA-GA1C101H
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Stock
418
In Stock :
418
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
186mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
120mA
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
16μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
7mm
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.18
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Series :
GA
Termination :
Radial
Datasheets
EEA-GA1C101H
Panasonic EEA-GA1C101H
GA 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can