EDK476M035A9HAA
Mfr.Part #
EDK476M035A9HAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
44 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
206.25mA @ 10kHz
Datasheets
EDK476M035A9HAA
KEMET EDK476M035A9HAA
EDK 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD