EDK475M063A9GAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK475M063A9GAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Flat
Width :
6.6mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
5.4mm
Packing Method :
TR
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.18
Leakage Current :
0.003mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current (AC) :
20mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
63V
Factory Lead Time :
44 Weeks
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
EDK
Length :
7.8mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
20mA @ 120Hz
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
25mA @ 10kHz
Size Code :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
EDK475M063A9GAA
KEMET EDK475M063A9GAA
EDK 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD