EDK227M010A9HAA
Mfr.Part #
EDK227M010A9HAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
220mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
6.6mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Tolerance :
±20%
Height :
7.7mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Leakage Current :
0.022mA
Terminal Shape :
Flat
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Length :
7.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
220mA
Packing Method :
TR
Diameter :
6.3mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
312.5mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
EDK227M010A9HAA
KEMET EDK227M010A9HAA
EDK 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 220mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD