EDH228M025A9TAA
Mfr.Part #
EDH228M025A9TAA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.125A @ 10kHz
Factory Lead Time :
23 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount Land Size :
0.642Lx0.642W 16.30mmx16.30mm
Series :
EDH
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Surface Mount
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Height :
16.5mm
Capacitance :
2200µF
Datasheets
EDH228M025A9TAA
KEMET EDH228M025A9TAA
EDH 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD