EDH228M010A9RAA
Mfr.Part #
EDH228M010A9RAA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radial, Can - SMD
Packing Method :
TR
44 Weeks
Tan Delta :
0.3
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.22mA
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 10kHz
Capacitance :
2200µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Published :
Surface Mount Land Size :
0.504Lx0.504W 12.80mmx12.80mm
Voltage - Rated :
10V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
EDH
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
EDH228M010A9RAA
KEMET EDH228M010A9RAA
EDH 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD