EDH227M035S9PAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDH227M035S9PAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
437.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
44 Weeks
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
EDH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
EDH227M035S9PAA
KEMET EDH227M035S9PAA
EDH 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD