EDH227M016S9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDH227M016S9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
EDH
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Published :
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
44 Weeks
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
187.5mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EDH227M016S9MAA
KEMET EDH227M016S9MAA
EDH 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD