EDH226M100A9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDH226M100A9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
44 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
22µF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Voltage - Rated :
100V
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Series :
EDH
Ripple Current @ High Frequency :
125mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Datasheets
EDH226M100A9MAA
KEMET EDH226M100A9MAA
EDH 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD