EDH107M035S9PAA
Mfr.Part #
EDH107M035S9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
387.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated :
35V
Datasheets
EDH107M035S9PAA
KEMET EDH107M035S9PAA
EDH 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD