ECW-HA3C562JQ
Mfr.Part #
ECW-HA3C562JQ
Description
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD
2
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Height :
14.6mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.268W 17.80mmx6.80mm
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Depth :
6.8mm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Lead Pitch :
15mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Length :
17.8mm
Size Code :
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Tolerance :
±5%
Datasheets
ECW-HA3C562JQ
ECW-H(A) 5600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C562JQ Overview
An internal (DC) voltage of 1600V is required for systems to function.0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
ECW-HA3C562JQ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V