ECW-F2105HAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F2105HAB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 3% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Series :
ECW-F(A)
Tolerance :
±3%
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.713Lx0.335W 18.10mmx8.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Height Seated (Max) :
0.780 19.80mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
18.1mm
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
8.5mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Package / Case :
Radial
Datasheets
ECW-F2105HAB
Panasonic ECW-F2105HAB
ECW-F(A) 1μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F2105HAB Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.