ECW-HA3C432JQ
Mfr.Part #
ECW-HA3C432JQ
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD
Lead Pitch :
15mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Size Code :
Lead Diameter :
600 µm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Size / Dimension :
0.701Lx0.244W 17.80mmx6.20mm
Length :
17.8mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Tolerance :
±5%
Height :
13.9mm
Capacitance :
4300pF
Voltage - Rated DC :
1.6kV
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Depth :
6.2mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Not Applicable
Datasheets
ECW-HA3C432JQ
ECW-H(A) 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C432JQ Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
ECW-HA3C432JQ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V