ECW-HA3C393JQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-HA3C393JQ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
17.5mm
Applications :
High Frequency, Switching
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Termination :
PC Pins
Depth :
12.1mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Series :
ECW-H(A)
Length :
20.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Mount :
Through Hole
Height :
25mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.039µF
Published :
Size / Dimension :
0.811Lx0.476W 20.60mmx12.10mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Datasheets
ECW-HA3C393JQ
ECW-H(A) 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C393JQ Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1600V.Electrical devices have 0.689 17.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
ECW-HA3C393JQ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V