ECW-HA3C273J
Mfr.Part #
ECW-HA3C273J
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD
Size / Dimension :
0.811Lx0.394W 20.60mmx10.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Depth :
10mm
Capacitance :
0.027μF
Height :
15.9mm
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
17.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Length :
20.6mm
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Height Seated (Max) :
0.626 15.90mm
Datasheets
ECW-HA3C273J
ECW-H(A) 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C273J Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V must be applied internally.Lead spacing is 0.689 17.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
ECW-HA3C273J Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V