ECW-HA3C203H4
Mfr.Part #
ECW-HA3C203H4
Description
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Lead Diameter :
800 µm
Depth :
8.7mm
Lead Pitch :
10mm
Height :
14.6mm
Capacitance :
0.02μF
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±3%
Length :
20.6mm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Size / Dimension :
0.811Lx0.343W 20.60mmx8.70mm
Datasheets
ECW-HA3C203H4
ECW-H(A) 0.02μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C203H4 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1600V.Electrical devices have 0.689 17.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
ECW-HA3C203H4 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V