ECW-HA3C102H4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-HA3C102H4
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 3% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Depth :
5.2mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
0.701Lx0.205W 17.80mmx5.20mm
Termination :
PC Pins
Published :
Series :
ECW-H(A)
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
13mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±3%
Capacitance :
1000pF
Length :
17.8mm
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-HA3C102H4
ECW-H(A) 1000pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-HA3C102H4 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
ECW-HA3C102H4 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V