ECW-H20362RJV
Mfr.Part #
ECW-H20362RJV
Description
CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Series :
ECW-H(V)
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
3600pF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.709Lx0.354W 18.00mmx9.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
20.5mm
Height Seated (Max) :
0.807 20.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
9mm
Length :
18.0086mm
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
ECW-H20362RJV
ECW-H(V) 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H20362RJV Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.