ECW-H20302RJV
Mfr.Part #
ECW-H20302RJV
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Height :
21mm
Pbfree Code :
yes
PP
ECCN Code :
EAR99
Length :
18mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.709Lx0.374W 18.00mmx9.50mm
Tolerance :
±5%
Width :
9.5mm
Lead Pitch :
7.5mm
Size Code :
Series :
ECW-H(V)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3000pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Datasheets
ECW-H20302RJV
ECW-H(V) 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H20302RJV Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V.Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
ECW-H20302RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V