ECW-H20162JV
Mfr.Part #
ECW-H20162JV
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Height :
14.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Published :
Mount :
Radial
Length :
18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Size Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Width :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Number of Terminations :
2
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
15mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1600pF
Series :
ECW-H(V)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Datasheets
ECW-H20162JV
ECW-H(V) 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H20162JV Overview
An internal (DC) voltage of 2000V is required for systems to function.0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
ECW-H20162JV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V