ECW-H20113HV
Mfr.Part #
ECW-H20113HV
Description
CAP FILM 0.011UF 3% 2KVDC RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.011µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Radial
Width :
11mm
Tolerance :
±3%
Mounting Type :
Through Hole
Length :
23mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Number of Terminations :
2
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage - Rated DC :
2kV
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.906Lx0.433W 23.00mmx11.00mm
Lead Pitch :
15mm
Series :
ECW-H(V)
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C