ECW-H16912RJV
Mfr.Part #
ECW-H16912RJV
Description
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.906Lx0.315W 23.00mmx8.00mm
Length :
23.0124mm
Capacitance :
9100pF
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
8mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Height :
21mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-H16912RJV
ECW-H(V) 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H16912RJV Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.