ECW-H16432RJV
Mfr.Part #
ECW-H16432RJV
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD
Film Capacitors
Height :
19mm
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
7mm
Tolerance :
±5%
Length :
18mm
Radial
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4300pF
Published :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
ECW-H16432RJV
ECW-H(V) 4300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H16432RJV Overview
An internal (DC) voltage of 1600V is required for systems to function.0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
ECW-H16432RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V