ECW-H16363JVB
Mfr.Part #
ECW-H16363JVB
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 1.6KVDC RAD
Size / Dimension :
1.102Lx0.492W 28.00mmx12.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
17.5mm
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1.6kV
HTS Code :
Capacitance :
0.036µF
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
12.5mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
ECW-H(V)
JESD-609 Code :
e3
Length :
28mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V