ECW-H16162HL
Mfr.Part #
ECW-H16162HL
Description
CAP FILM 1600PF 3% 1.6KVDC RAD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±3%
Capacitance :
1600pF
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Width :
5.5118mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
1.2kV
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
18.0086mm
Published :
Series :
ECW-H(L)
Size / Dimension :
0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm