ECW-H16123JV
Mfr.Part #
ECW-H16123JV
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
Stock
294
In Stock :
294
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Published :
2011
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
0.012µF
Height :
17mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.906Lx0.354W 23.00mmx9.00mm
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Lead Pitch :
20mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Lead Length :
25mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage - Rated :
1.6kV
Width :
9mm
Lead Spacing :
0.787 20.00mm
Packaging :
Bulk
Series :
ECW-H(V)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
9135
Datasheets
ECW-H16123JV
Panasonic ECW-H16123JV
ECW-H(V) 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
ECW-H16123JV Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.A 0.787 20.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.
ECW-H16123JV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V