ECW-H12392HV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-H12392HV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3900PF 3% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
3900pF
Lead Pitch :
10mm
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
6mm
Size Code :
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Length :
18mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±3%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
ECW-H(V)
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Applications :
High Frequency, Switching
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
ECW-H12392HV
ECW-H(V) 3900pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.25kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H12392HVB Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V must be applied internally.Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
ECW-H12392HVB Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V