ECW-H12162RJV
Mfr.Part #
ECW-H12162RJV
Description
CAP FILM 1600PF 5% 1.25KVDC RAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
ECW-H(V)
Height :
18.5mm
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Number of Terminations :
2
Width :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
1600pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Applications :
High Frequency, Switching
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Lead Pitch :
7.5mm
Length :
18mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
ECW-H12162RJV
ECW-H(V) 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H12162RJV Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V.Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
ECW-H12162RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V