ECW-H10622HV
Mfr.Part #
ECW-H10622HV
Description
CAP FILM 6200PF 3% 1KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.709Lx0.256W 18.00mmx6.50mm
Size Code :
Tolerance :
±3%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
15mm
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Depth :
6.5mm
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 1500
Height :
13.5mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Capacitance :
6200pF
Terminal Shape :
Wire
Length :
18mm
ECW-H(V)
Datasheets
ECW-H10622HV
ECW-H(V) 6200pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10622HV Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
ECW-H10622HV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V