ECW-H10362RJV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-H10362RJV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3600PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
ECW-H(V)
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%
Height :
17.5mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
18mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
6mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.5mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
High Frequency, Switching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
3600pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-H10362RJV
ECW-H(V) 3600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10362RJV Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
ECW-H10362RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V