ECW-H10302RJV
Mfr.Part #
ECW-H10302RJV
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
3000pF
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height :
19mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±5%
Ammo Pack
Length :
18mm
Datasheets
ECW-H10302RJV
ECW-H(V) 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10302RJV Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1000V.Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
ECW-H10302RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V