ECW-H10242RJV
Mfr.Part #
ECW-H10242RJV
Description
CAP FILM 2400PF 5% 1KVDC RADIAL
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Series :
ECW-H(V)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18mm
Height :
18.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
7.5mm
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
2400pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Width :
7mm
Datasheets
ECW-H10242RJV
ECW-H(V) 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10242RJV Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
ECW-H10242RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V