ECW-H10223RJV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-H10223RJV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Number of Terminations :
2
Height :
20mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Width :
8.5mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
High Frequency, Switching
Length :
18mm
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
0.022µF
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
ECW-H(V)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Datasheets
ECW-H10223RJV
ECW-H(V) 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10223RJV Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V must be applied internally.Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
ECW-H10223RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V