ECW-H10182RJV
Mfr.Part #
ECW-H10182RJV
Description
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Width :
7mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1800pF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
19mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±5%
Through Hole
Length :
18mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
15 Weeks
Datasheets
ECW-H10182RJV
ECW-H(V) 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10182RJV Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1000V.Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
ECW-H10182RJV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V