ECW-H10163RHV
Mfr.Part #
ECW-H10163RHV
Description
CAP FILM 0.016UF 3% 1KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±3%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.016μF
Height :
19mm
Applications :
High Frequency, Switching
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
18mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Ammo Pack
Datasheets
ECW-H10163RHV
ECW-H(V) 0.016μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-H10163RHV Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
ECW-H10163RHV Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V