ECW-H10132RJV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-H10132RJV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1300PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Series :
ECW-H(V)
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Through Hole
Width :
6.5mm
Applications :
High Frequency, Switching
Size Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Capacitance :
1300pF
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
18mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric :
PP
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.709Lx0.256W 18.00mmx6.50mm