ECW-FG2J305KA
Mfr.Part #
ECW-FG2J305KA
Description
CAP FILM 3UF 10% 630VDC RADIAL
Stock
300
In Stock :
300
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
3µF
Height Seated (Max) :
1.142 29.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±10%
Feature :
High Temperature
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Series :
ECWFG
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Size / Dimension :
1.240Lx0.531W 31.50mmx13.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
ECW-FG2J305KA
Panasonic ECW-FG2J305KA
ECWFG 3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized
ECW-FG2J305KA Overview
A 1.083 27.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~110°C, the device can be operated.