ECW-FD2W184JQ
Mfr.Part #
ECW-FD2W184JQ
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Capacitance :
0.18µF
Series :
ECW-F(D)
Height :
14.3mm
Width :
4.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.496Lx0.189W 12.60mmx4.80mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
10.0076mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.563 14.30mm
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ECW-FD2W184JQ
ECW-F(D) 0.18μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 450V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-FD2W184JQ Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -40°C~110°C allow the device to operate.