ECW-FD2J183JQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-FD2J183JQ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
Stock
830
In Stock :
830
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.496Lx0.232W 12.60mmx5.90mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.351 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
0.018μF
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Series :
ECW-F(D)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ECW-FD2J183JQ
Panasonic ECW-FD2J183JQ
ECW-F(D) 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized
ECW-FD2J183JQ Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.