ECW-F6823JL
Mfr.Part #
ECW-F6823JL
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD
Stock
122
In Stock :
122
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
12.5mm
Size Code :
6132
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.610Lx0.315W 15.50mmx8.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.082µF
Lead Length :
25mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
8mm
Height :
12.4mm
Height Seated (Max) :
0.547 13.90mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Contains Lead
Published :
2011
Datasheets
ECW-F6823JL
Panasonic ECW-F6823JL
ECW-F(L) 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6823JL Overview
Electrical devices with 0.492 12.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.