ECW-F6753JL
Mfr.Part #
ECW-F6753JL
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
Stock
497
In Stock :
497
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Height :
12.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Width :
7.7mm
Lead Pitch :
12.5mm
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size Code :
6130
Voltage - Rated DC :
630V
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
25mm
Capacitance :
0.075μF
Size / Dimension :
0.610Lx0.303W 15.50mmx7.70mm
Series :
ECW-F(L)
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Applications :
High Frequency, Switching
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2011
Radial
Datasheets
ECW-F6753JL
Panasonic ECW-F6753JL
ECW-F(L) 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6753JL Overview
A 0.492 12.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.