ECW-F6684HLB
Mfr.Part #
ECW-F6684HLB
Description
CAP FILM 0.68UF 3% 630VDC RADIAL
Size / Dimension :
1.102Lx0.500W 28.00mmx12.70mm
Series :
ECW-F(L)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.68µF
Tolerance :
±3%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
12.7mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.957 24.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
28mm
Lead Pitch :
17.5mm