ECW-F6683HLB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F6683HLB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 3% 630VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
800 µm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.661 16.80mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
7.4mm
Length :
15.5mm
Tolerance :
±3%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
7.5mm
Dielectric :
PP
Terminal Shape :
Wire
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Series :
ECW-F(L)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching
Size Code :
Capacitance :
0.068μF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.610Lx0.291W 15.50mmx7.40mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-F6683HLB
ECW-F(L) 0.068μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6683HLB Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.