ECW-F6513HL
Mfr.Part #
ECW-F6513HL
Description
CAP FILM 0.051UF 3% 630VDC RAD
Stock
114
In Stock :
114
Capacitance :
0.051μF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
2011
Lead Pitch :
12.5mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
25mm
Size Code :
6126
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
630V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±3%
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.610Lx0.260W 15.50mmx6.60mm
Applications :
High Frequency, Switching
Width :
6.6mm
Datasheets
ECW-F6513HL
Panasonic ECW-F6513HL
ECW-F(L) 0.051μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6513HL Overview
Electrical devices with 0.492 12.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.