ECW-F6363HL
Mfr.Part #
ECW-F6363HL
Description
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD
Stock
273
In Stock :
273
FILM CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Tin (Sn)
Height :
10.2mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±3%
Capacitance :
0.036µF
Height Seated (Max) :
0.461 11.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
7.3mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.287W 13.00mmx7.30mm
Size Code :
5129
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
2011
Lead Pitch :
10mm
Wire
Lead Length :
25mm
Datasheets
ECW-F6363HL
Panasonic ECW-F6363HL
ECW-F(L) 0.036μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6363HL Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.