ECW-F6304HLB
Mfr.Part #
ECW-F6304HLB
Description
CAP FILM 0.3UF 3% 630VDC RADIAL
Film Capacitors
Length :
20.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Width :
10.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
12.5mm
Capacitance :
0.3μF
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.874 22.20mm
Size / Dimension :
0.807Lx0.429W 20.50mmx10.90mm
Tolerance :
±3%
Datasheets
ECW-F6304HLB
ECW-F(L) 0.3μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6304HLB Overview
Electrical devices have 0.492 12.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.