ECW-F6303RHL
Mfr.Part #
ECW-F6303RHL
Description
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
ECW-F(L)
Size / Dimension :
0.512Lx0.272W 13.00mmx6.90mm
Tolerance :
±3%
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
13mm
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Width :
6.9mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
0.03µF
Datasheets
ECW-F6303RHL
ECW-F(L) 0.03μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6303RHL Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.