ECW-F6303HLB
Mfr.Part #
ECW-F6303HLB
Description
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.272W 13.00mmx6.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
6.9mm
Capacitance :
0.03µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
High Frequency, Switching
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±3%
Lead Diameter :
800 µm
Length :
13mm
2
Datasheets
ECW-F6303HLB
ECW-F(L) 0.03μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6303HLB Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.